Neváhajte nás kontaktovať

RENOVATE

Ako prebieha rekonštrukcia kúpeľne?

Rekonštrukcia kúpeľne zvyčajne nepatrí medzi príjemné bytové úpravy. Na jednej strane prináša najväčšie zhodnotenie nehnuteľnosti a výrazný nárast kvality bývania, na druhej strane však jej realizácia spôsobí znemožnenie užívania bytu najmenej na jeden týždeň. Ak vás niečo podobné čaká, určite by ste chceli vedieť, čo všetko rekonštrukcia kúpeľne znamená. Poďte sa preto spoločne s nami pozrieť na to, ako to celé vyzerá v praxi. Deň po dni si ukážeme, ako sa staré bytové jadro mení na nepoznanie. A kto to už absolvoval, možno si rád pripomenie chvíle, ktoré mu umožnili užívať si dnešnú pohodu v novej, krajšej kúpeľni.

Pre vašu bližšiu predstavu strávil autor článku každý deň spoločne s remeselníkmi, ktorí vykonávajú rekonštrukciu bytového jadra. Išlo o menší 2 izbový byt, kde sa bytové jadro kombinuje s tehlovou priečkou a nechýba ani kopa umakartu. Majitelia sa navyše rozhodli kvôli lepšiemu využitiu priestoru spojiť WC s kúpeľňou.

Každá rekonštrukcia znamená nové dobrodružstvo. Opravovať staré je ďaleko zložitejšie ako stavať nové a dopredu nevie nikto odhadnúť, čo všetko sa skrýva za prachom zapadnutými priečkami v miestach, ktoré videli slnečné svetlo naposledy niekedy počas výstavby pred 40 rokmi.

Pondelok
Od začiatku je každému jasné, že prvý deň sa bude niesť v atmosfére búrania, vynášania, prachu a možno aj obáv, či si susedia nebudú sťažovať na hluk búracích prác, a to aj napriek predchádzajúcemu upozorneniu na bráne či v schránkach.
Do bratislavskej Dúbravky sme dorazili krátko pred ôsmou. Murári už mali za sebou prvú obhliadku terénu. “Nikdy neviete, čo vás pri rekonštrukcii kúpeľne v paneláku čaká. Tých typov je veľa a každý barák má inú konštrukciu kúpeľne,” tvrdí skúsený majster.
V kuchyni už remeselníci stihli rozobrať kuchynskú linku z minulého tisícročia a dvere starej špajzy. Vybúral sa drez, vaňa, umývadlo. Pneumatické kladivo sa postaralo o zbytočné priečky. Všetok odpad sa súbežne vynášal do pristavených kontajnerov na ulici. Keďže v baráku chýbal výťah, vynášanie dalo naozaj zabrať. Navyše kontajnery bolo treba strážiť, pretože viacerí šikovní susedia sa snažili využiť situácie a prihodiť do stavebného odpadu staré sánky či matuzalema matrac.
Medzitým v byte došlo na odpojenie starej rozvodnej skrine, elektrikári odpojili rozvody, pre istotu je potreba obísť všetky zásuvky so skúšačkou – v starých bytoch človek nikdy nevie. Vybúrali sa staré železné zárubne a urobilo sa tak miesto pre nové. Staré linoleové podlahy boli tiež postupne presťahované do kontajnera na ulici.
Nasledovala likvidácia priečok okolo stúpačiek. Doska chvíľu vzdoruje, nakoľko je starostlivo prichytená k rámu, ktorý tvorí nosnú časť šachty stúpačiek. Najskôr bolo treba vybrať obdĺžnikovú rúru odvetranie bývalej kúpeľne, ktorá prebiehala cez záchod a bola vyústená do šachty s centrálnym odsávaním a bránila demontáži.

Utorok
Po zvyškoch starej kúpeľne už nie je ani pamiatky. Dokonca ani v dome na schodoch a vo výťahu sa nenájde ani prášok. Do večera stihli remeselníci nielen kompletné búracie práce, ale na zem vytýčili budúci pôdorys kúpeľne, aby si ho majitelia mohli skontrolovať ešte pred začatím murárskych prác.
Prvá úloha murárov je vymurovanie krátkej priečky, ktorá má opticky oddeľovať záchodovú misu. Remeselníci vyrubujú miesta, kde budú novú priečku kotviť do vreciek vysekaných do steny. Musia sa dôkladne oškrabať staré maľby, aby lepidlo dobre chytilo a spoj bol čo najpevnejší. Tomu pomôže aj dôkladné penetrovanie pôvodných podkladov. Kým prvý deň sa v maličkom byte vystriedali kvôli likvidácii starých inštalácií remeselníci viacerých profesií, dnes sú v akcii len murári. Jeden lepí tvárnice, druhý meria a reže tvárnice špeciálnou pílou s diamantovými zubami.

Streda
Počas tretieho dňa rekonštrukcie kúpeľne remeselníci stihli začistiť stopy po priečkach a natiahli hrubé omietky. Táto činnosť má zásadný vplyv na rovnosť múrov a budúcich obkladov. V kúpeľni sa už štukuje. Všetky miesta nad obkladmi treba pretiahnuť perlinkou, aby sa v budúcnosti zabránilo praskaniu spojov, čo sa často stáva hlavne pri spájaní starých a nových konštrukcií. Do priečky sa vyrezal otvor pre odvetranie, cez záchod sa povedie do šachty vo stúpačkách. Otvor vyrezaný do šachty s centrálnym odsávaním sa po napojení vetrania starostlivo utesní.
Počas dňa prišiel elektrikár. Podľa predchádzajúcej dohody s majiteľmi začal inštalovať elektrické rozvody tak, aby všetky nové rozvody pripravil pre pripojenie do nového domového rozvádzača. Začínajú sa ťahať drôty. Pre svetlá sú to káble s prierezom 3 x 1,5 mm, pre zásuvky 3 x 2,5 mm. Medzitým elektrikár začal sekať drážky pre káble a krabice pre zásuvky.

Štvrtok
Tento deň rekonštrukcie sa počíta s prípravou všetkých vodoinštalácií – rozvodov vody a odpadov. Je tiež potrebné definitívne pripojiť do stúpačiek, aby ďalší deň murári mohli šachtu zakryť sadrokartónom. Počas jediného dňa musia inštalatéri pripraviť všetky rozvody vody a odpadu. Tieto práce sa nezaobídu bez sekania, takže sa ostatní nájomníci musia pripraviť na hluk.
Samotné pripájanie jednotlivých odpadových rúr a kolien vyzerá na prvý pohľad ako skladačka, predpokladom ale je starostlivá práca pri sekaní. Priečka má hrúbku desať centimetrov, odpady štyri. Takže je potrebné postupovať “s citom” a vyhnúť sa prekopnutiu múru.
Ráno inštalatéri priviezli sprchový kút. Je samonosný, jeho inštaláciu by zvládol aj amatér. V normálnom prípade by sa len prilepil na podlahu a ľahko napojil do odpadu. V tomto prípade sa ale bude musieť postaviť na podmurovku, aby bolo možné pripojiť ho do existujúcich odpadov, ktoré sú na stúpačke vyvedené dosť vysoko, pri vani, ktorá bola skôr v kúpeľni, to nevadilo. Pre vaničku by ale rozvody museli byť oveľa nižšie, na čo ale v šachte nie je dosť priestoru.
Paralelne s tým sa murári chystajú nahodiť a začistiť drážky, ktoré vznikli po inštalácii rozvodov vody a odpadov. A zároveň sa elektrikár pustí do prerobenia starých zásuviek a vypínačov a pripravuje kabeláž pre budúce osvetlenie.

Piatok
Dnes opäť nastúpili murári, aby finišovali s konečnou úpravou stien. Vonkajšie rohy stien sa až k obkladu preťahujú hliníkovou lištou, aby boli odolnejšie proti mechanickému poškodeniu. V prvej fáze je potrebné starostlivo začistiť steny, hlavne tie, pod ktoré nepôjde obklad, ale sa budú maľovať. Používa sa malta od osvedčeného výrobcu stavebnej chémie. Murári sa ale neobmedzujú na prosté natiahnutie štuku, v druhej fáze je potrebné omietky vyhladiť filcom. Neobmedzujú sa len na jedno filcovanie, majú nachystaná aj ďalšie, mäkšie „hladítka“, nakoniec sa použije dokonca aj molitan, až sa vytvorí pekná hladká štruktúra.
Stúpačky sú zakryté novým sadrokartónom a murári vyrobili rám dvierok, aby bolo možné ľahko sa dostať k vodomeru a plynomeru.
Steny sú po dnešku dokonale hladké a pripravené na vymaľovanie a obkladanie. Steny, ktoré sa nebudú obkladať sa maľujú dvakrát.

Sobota
Počas šiesteho dňa rekonštrukcie kúpeľňa dostane svoju budúcu tvár – ide sa obkladať. Paralelne s tým sa budú štukovať posledné detaily po inštaláciách a dokončovať elektrikárske práce či montovať sanita.
Ráno priviezli obklady a s majiteľmi sa spravila finálna dohoda, ako ich správne nakombinovať. V kúpeľni je potrebné určiť pomer tmavších obkladov, ktoré majú byť umiestnené v spodnej časti a svetlejších. A určiť tak presne miesto, kde majú byť oddelené listelou. Navyše si treba presne namerať, kde nad umývadlom “vynechať” rad, aby sa do tohto miesta mohlo vlepiť zrkadlo. Čo vyzerá ako veľmi jednoduchý úkon, ale nie je to tak. Musí sa zvoliť cesta kompromisu, aby zrkadlo vychádzalo čo najviac symetricky s osou umývadla a nemuselo sa navyše zbytočne rezať.
Obkladať sa začína od spodu, je teda potrebné stanoviť spodnú hranu tak, aby celé obklady vychádzali v hornej časti. Horizontálne sa založí lata a postupuje sa smerom nahor. Je dôležité odhadnúť, aby na každý obklad prišlo rovnaké množstvo lepidla, aby boli kachličky rovnako ďaleko od steny. Preto sa neustále meria pomocou dlhej vodováhy v horizontálnom i vertikálnom smere. Pre absolútnu presnosť škáry sa používajú krížiky. Vzhľadom k tomu, že obklady nie sú úplne jeden ako druhý, si remeselníci pomáhajú ešte aj klinkami a dorovnávajú tak drobné optické nerovnosti. Rovnako sa obloží aj oblasť záchoda, ktorá sa bude obkladať len do výšky dvierok do stúpačiek a zadná stena.
Ako posledná sa inštaluje sanita, svetlá a začína sa so záverečným upratovaním…

Tento prípad rekonštrukcie kúpeľne je len jedným z mnohých. Čas a priebeh sa prispôsobuje nielen majiteľom, ale hlavne bytovému poriadku a susedom. Každá rekonštrukcia je samostatný projekt, ktorý vyžaduje individuálny prístup. Neváhajte nás preto kontaktovať a dohodnite si termín nezáväznej konzultácie a nacenenia.

Rezervujte si termín bezplatnej konzultácie a nacenenia:

    Call Now Button